Vedtok endret organisering av Sørsida Utvikling

I kommunestyret sitt møte 15. mai blei det bestemt at Sørsida Utvikling AS skal endre organisasjonsform. Det blei og bestemt kommunen si rolle for 22. juli markeringa i 2026. 

Politisk møte - Klikk for stort bileteKommunestyret Ålesund kommune

Dette er blant sakene som ble bestemt i møtet:  

Endring av organisasjonsform for Sørsida Utvikling AS

Vedtaket i kommunestyret gikk på å avvikle Sørsida Utvikling AS (SUAS) og overføre underliggende selskaper til et nytt kommunalt foretak eller Ålesund kommunale eigedom KF.   I selskapets generalforsamling 3. juni 2025 skal nytt styre velges, og selskapet gis i oppdrag å starte arbeidet med avvikling.  Alle arbeidstakere i SUAS overføres til den nye arbeidsgiveren med de samme rettigheter og 
plikter som de hadde hos SUAS. 


I lys av bakgrunnen for vedtaket sier ordfører Håkon Lykkebø Strand dette:  
 

Politikerne ønsker i større grad å ha hånda på rattet i utviklingen av Sørsida. Et kommunalt foretak har direkte styringslinje til kommunestyret, som gjør at vi kommer tettere på enn med et aksjeselskap.

Markering av 22. juli 

Ålesund kommune står som ansvarlig for markeringa av 22. juli hvert 5. år. Neste gang vil være i 2026. Det ble i kommunesyret bestemt at kostnader med arrangementet blir lagt inn i kommunen sitt budsjett. 

Se møtet i opptak

Du kan se opptak av møtet i ettertid og du kan se protokollen for å lese andre vedtak.