Ny organisering skal styrke helse- og omsorgstilbudet

Kommunen vil samle det lindrende tilbudet ved Åse helsehus og styrke oppfølgingen hjemme.

Fasaden, sett frå parken utafor - Klikk for stort bileteÅse helsehus Skylstad arkitekter

Ålesund kommune har et bredt og godt tilbud innen lindrende behandling og omsorg (palliative tjenester). Nå foreslår kommunen å flytte den palliative avdelingen fra Blindheim omsorgssenter til Åse helsehus for å styrke tilbudet, bygge et sterkere fagmiljø og utvikle bedre oppfølging hjemme. Dette er ikke en nedlegging av tjenester, men en ny organisering for å møte framtidige behov. Samtidig etableres det 8 langtidsplasser ved Blindheim omsorgssenter.

Saken skal opp til politisk behandling i juni.

Forslaget innebærer at kommunen innen utgangen av 2026:

  • etablerer 5 forsterkede palliative plasser i tilpassede leiligheter ved Åse helsehus
  • sikrer nødvendig kompetanse ved ny lokasjon gjennom bemanning, rekruttering og videre utvikling av fagmiljøet
  • reduserer antall forsterkede palliative plasser fra 8 til 5, basert på faktisk bruk
  • tar i bruk de 8 tilgjengelige plassene ved Blindheim omsorgssenter til ordinære langtidsplasser i hovedsak for pasienter med demenssykdom og kognitiv svikt

Robuste tjenester for fremtiden

Forslaget handler ikke om å bygge ned tilbudet til alvorlig syke. Det handler om å organisere tjenestene bedre, slik at kommunen kan gi et enda sterkere og mer sammenhengende tilbud i årene som kommer.
Ålesund kommune vil få flere eldre i årene framover. Det betyr økt behov for helse- og omsorgstjenester, både hjemme og i institusjon. Derfor må kommunen bygge tjenester som er robuste over tid.

5 plasser er i tråd med faktisk bruk

Ved Blindheim omsorgssenter er det i dag 8 plasser, mens gjennomsnittlig belegg de siste årene har vært under 5 pasienter. Det anbefales derfor å tilpasse antall plasser til faktisk bruk. Forslaget er også i tråd med nivået i andre kommuner. Drammen kommune, med om lag 105 000 innbyggere, har 6 forsterkede palliative plasser. Med 5 plasser vil Ålesund ha en dekningsgrad på nivå med blant annet Bærum kommune.

- Samtidig er det viktig å understreke at lindrende behandling og omsorg i Ålesund ikke bare gis ved den forsterkede enheten. Kommunen gir også slike tjenester i hjemmetjenesten og ved alle sykehjem. De forsterkede plassene er særlig tilpasset pasienter med komplekse behov, behov for medisinske justeringer eller behov for avlastning for pårørende, sier kommunalsjef helse, Synnøve Vasstrand Synnes.

Tilpassede lokaler og bedre sammenheng i tjenestene

Åse helsehus er anbefalt som ny lokasjon fordi det vil gi en skjermet avdeling for palliative plasser i eksisterende tilpassede leiligheter med plass for pårørende. Lokaliseringen gir nærhet til legevakt, Ålesund sykehus og apotek, og gjør det lettere å gi et mer sammenhengende tilbud med mindre behov for flytting mellom ulike tjenester. Det gir også bedre mulighet til å utvikle det lindrende tilbudet videre, både i institusjon og i hjemmetjenesten slik at flere alvorlig syke kan få god oppfølging hjemme.

Samtidig vil løsningen frigjøre 8 langtidsplasser ved Blindheim omsorgssenter. Når kommunen får flere eldre i årene framover, vil også flere leve med demenssykdom og kognitiv svikt. Det betyr at flere vil ha behov for trygge og tilrettelagte sykehjemsplasser. De 8 plassene vil derfor bidra til å redusere ventelisten og gi et bedre tilbud til en sårbar gruppe.

Anerkjenner dagens fagmiljø

Kommunen understreker at det er bygget opp et sterkt fagmiljø ved dagens avdeling ved Blindheim omsorgssenter. Denne kompetansen er en ressurs kommunen vil ta med og bygge videre på i ny organisering.

Politisk behandling

Saken skal behandles av hovedutvalg for helse og omsorg (HHO) 8. juni og i kommunestyremøte 18. juni.